Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

Baca Havalandırma

Baca havalandırma kapalı alanlardaki kirli havanın tahliye edilmesi ve temiz havanın beslenmesi için kullanılır. Sağlanan havanın giriş ve çıkışında sorun olmaması için havalandırma bacası önemlidir.

Baca Havalandırma
Baca Havalandırma

Baca Havalandırma Nedir?

Baca havalandırma dışarıdaki temiz havanın içeriye alınmasını ve içeride bulunan kirli havanın da dışarıya atılmasını sağlayan, pek çok türü bulunan sistemlerdir. Soğutma, ısıtma ve havalandırma amacıyla geliştirilmiş olan sistemlerin atık gazları ve mevcut olan kazanlardan çıkan gazların tahliye edilmesi için kurulmuş olan sistemlerde çıkış noktasına baca denilir. Fakat sistemin tümüne dikkat edilmelidir. Kanal İstanbul Havalandırma tarafından sunulan havalandırma sistemleri yüksek kalitede ve verimliliktedir. İyi şekilde kurulan sistemlerde sızdırmazlık bulunur, yüzeyinde çapaklar olmaz ve her türden hava koşuluna karşı işletme imkanı sunulur. Bu bakımdan sistemin kurulması ve tercih edilen malzemeler uzmanlık istemektedir.

Havalandırma Bacası
Havalandırma Bacası

Havalandırma yapılacak ortama sürekli olarak taze havanın verilmesi ve ortamda bulunan kirli havanın da tahliye edilmesi için çalışan bu sistem, içerideki kirli havayı bacadan dışarıya atmaktadır. Aynı şekilde içeriye de dışarıdaki temiz havayı vermektedir. Baca olarak adlandırılmasına rağmen her zaman çatıda olması gerekmez. Yüksek katlı düz yapı binalarda kör cephede kalan veya gizlenmiş bulunan noktalardan da baca işlevini yerine getirir.

Havalandırma Bacaları Kullanımı

Baca havalandırma doğrudan havalandırma sunan cihaza kurulabileceği gibi havanın kendiliğinden alınıp verilmesi için de tercih edilebilir. Ancak herhangi bir havalandırma sistemine bağlı olmadığı durumlarda hava debisi düşük olacağı için istenen hava sirkülasyonu tam olarak sağlanamayabilir. Bunun yanında gıda üretimi yapan yerlerde davlumbaz havalandırma doğrudan bu bacaya takılabilir ve baca kirli havanın dışarıya atılmasında sadece faaliyet gösterir.

Yaşam alanlarının ve iş yerlerinin daha sağlıklı ve hijyenik bir hale gelmesi için etkili olacak havalandırma sistemleri çeşitli parçalardan oluşur. Bu parçalar arasında baca havalandırma, havanın sirkülasyonu için önemlidir. Sistemin sorunsuz çalışması için havalandırma sisteminin bütünlüklü olarak düzenli şekilde bakımının yapılması gerekir. Hava koşullarına karşı dayanıklı olan bu bacalar aynı zamanda kapalı ızgara sistemleriyle de içlerine kuş veya kedi gibi hayvanların girmesini de engellemektedir.

Yorum Yap