Adres: Yakuplu Mah. 43.Sk No:14/A-B Beylikdüzü
blog img

AVM Havalandırma Sistemi

AVM havalandırma sistemi insan yoğunluğu açısından kalabalık olan AVM’lerde temiz ve ferah hava kalitesinin oluşmasını sağlayan sistemlerdir. Özellikle alanın büyüklüğü açısından geleneksel havalandırma yöntemlerinin işe yaramayacağı yerler olan AVM’lerde havalandırma sistemlerinin kullanılması zorunluluktur. Sistemin sorunsuz ve verimli çalışması sayesinde istenen hava kalitesine ulaşılmaktadır.

AVM Havalandırma Sistemi
AVM Havalandırma Sistemi

AVM’ler İçin Havalandırma Neden Gerekli?

AVM’ler genellikle kapalı yapıdadır ve gün boyunca pek çok insanın ziyaret etmeleri ile birlikte içerideki oksijen oranında ciddi kayıplar söz konusu olur. Ayrıca restoran alanlarından kaynaklı yemek kokuları da ortama kötü havanın yayılmasına neden olur. Yaz aylarında gerek ziyaretçilerin gerek çalışanların olası ter kokuları, kış aylarında ise mont gibi kıyafetlerden yayılan kokular AVM’lerin hava kalitesini ciddi oranda düşürür.

Bu türden sorunların önüne geçmek için AVM havalandırma sistemi kullanılmaktadır. Hava almayan ortamlarda nem miktarı arttığı gibi karbondioksit salınımı da yükselir. Bu yüzden konforlu ve sağlık koşullarına da uygun bir ortam yaratmak için stabil şekilde hava akışı sağlayacak sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Havalandırma sistemleri alanın tüm noktalarını kapsayacak şekilde yüksek verimlilik sunan yapıdadır. Temel olarak bu sistemler dış ünite, iç ünite, havalandırma kanalları, fan ve menfez gruplarından oluşurlar. Sistemde çalışan her bir parça ortamdaki kötü havanın dışarıya, dışarıdaki temiz havanın ise içeriye alınması için çalışma gösterir. Bu sayede sürekli şekilde hava sirkülasyonu sağlanır. Ortamda hava kalitesi iyileştiği için çalışanlar ve ziyaretçiler için sağlıklı bir ortam oluşur. Ayrıca sisteme entegre edilecek filtre gibi özellikler sayesinde de yemek alanlarındaki restoranlardan yayılacak yemek kokuları da başarılı bir şekilde uzaklaştırılır.

Havalandırma sistemlerine aynı zamanda iklimlendirme elemanları da dahil edilebilmektedir. Bu sayede ortama sıcak veya soğuk hava akışı da sağlanabilir. Özellikle AVM gibi alanlarda kalorifer ya da klima gibi yöntemler ile ısıtma – soğutma yapmak mümkün değildir. Havalandırma sistemine entegre edilecek iklimlendirme elemanları havalandırma kanallarını kullanarak pratik ve verimli şekilde alanın istenilen alanlarına ısı sağlamaktadır.

AVM Havalandırma Sistemleri Avantajları Neler?

AVM Havalandırma sistemi her şeyden önce alanın ihtiyaç duyduğu temiz havanın yüksek verimlilikte ve stabil bir şekilde sağlanmasına yardımcı olur. Kolay şekilde yönetilecek kontrol paneli üzerinden AVM ortak alanlarına ve mağazalara verilecek hava debisi ayarlanabilmektedir. Aynı zamanda iklimlendirme sistemleri ile entegre edilebildiği için ısı ihtiyacının da karşılanmasına yardımcı olmaktadır.

AVM Havalandırma Sistemi
AVM Havalandırma Sistemi

Havalandırma sistemleri rutin bakımlarının yapılması ile uzun ömürlü sistemlerdir. Bu bakımdan kurulum sonrasında sorunsuz şekilde çalışmaya hazır hale gelirler. Sistemde yer alan debi ayarlaması da istenen hava giriş ve çıkış şiddetini kontrol etmek için önemli bir fırsattır. Bu sayede örneğin çok yoğun olan günlerde daha fazla hava, daha az kişinin olduğu günlerde daha az hava debisi ayarlanarak enerji tasarrufu da sağlanabilmektedir.

Bu sistemlerde kontrol paneli ve dış ünite AVM’nin uzak noktasında olduğundan ses açısından da sorun oluşturmaz. Sisteme koyulacak fan çeşitleri de ihtiyaca göre farklı özelliklerde olduklarından fanların çalışmasında da yine sessiz ve konforlu kullanım söz konusudur.

Havalandırma sistemleri aynı zamanda sürekli çalışmaya da ayarlanabilir. Özellikle AVM’nin kapalı olduğu saatlerde içerisinin hava kalitesinin düşmesinin istenmediği durumlarda sistem açık bırakılarak herhangi bir kesinti olmadan verimli şekilde çalışmasına devam edecektir. Kanalİst Havalandırma tarafından sunulan yüksek verimlilik sunan havalandırma çözümleri AVM’lerin daha konforlu ve sağlık açısından uygun hale gelmesine yardımcı oluyor. Bu sayede AVM ziyaretçilerinin ve çalışanlarının konforlu ve sağlıklı bir ortamda bulunması mümkün hale geliyor.

Yorum Yap