blog img

Atölye Havalandırma Sistemleri

Atölye havalandırma sistemleri hava kalitesi açısından sağlıklı olması gereken atölyelerde istenilen hava kalitesini sunan sistemlerdir. Özellikle üretime bağlı olarak havaya sağlık açısından çok zararlı partiküller yayılacağı için bu alanlarda havalandırma sistemlerinin kullanılması sağlıklı bir ortamın oluşmasını sağlamaktadır.

Atölye Havalandırma Sistemleri
Atölye Havalandırma Sistemleri

Atölye Alanları İçin Havalandırma Neden Önemli?

Atölye havalandırma sistemleri üretime dayalı olarak ortaya çıkacak ve genel sağlık açısından risk oluşturacak toz, partikül ve zararlı gazların ortamdan uzaklaştırılması için önemli katkılar sunmaktadır. Bu sistemler, yapıları gereğince stabil ve yüksek verimlilikte çalışma özelliğine sahiptirler. Bu sayede de ortamda temiz hava oluşacaktır.

Atölyeler üretim tarzlarına göre çok farklı ürünlere yönelik üretimin sağlandığı yerlerdir. Üretim esnasında özellikle toz veya kimyasal gazlar ortama yayılabilir. Bu durum ise çalışanların sağlıklarını riske attıkları gibi ortamda da genel olarak olumsuz bir hava durumu yaratırlar. Oluşan olumsuz havanın giderilmesi genel sağlık açısından çok önemli olduğundan yüksek verimlilikte çalışmaya sahip olan havalandırma sistemlerinin kullanılması gerekir. Aynı zamanda bu tür alanlara iş sağlığı açısından da yasal olarak zorunluluk olan havalandırma sistemleri, gerekli kurallara uyulması bakımından da önem taşır.

Havalandırma Sistemlerinin Kurulumu

Atölye havalandırma sistemleri kurulumu için öncelikle projelendirme yapılması gerekmektedir. Her alanın büyüklüğü ve ihtiyaç duyduğu havalandırma kapasitesi değişebileceği için projelendirme kapsamında doğru olan sistem belirlemesi mümkün olacaktır.

Bunun yapılması için Kanalİst Havalandırma tarafından projelendirme yapılmakta ve sonrasında ihtiyaç duyulan havalandırma sisteminin kurulması sağlanmaktadır. Sistem kurulurken çalışması için farklı elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Genel olarak ise dış ünite, kirli ve temiz havanın birbirine karışmadan taşındığı kanallar, havanın içeriden çekildiği fanlar, havanın içeriye verildiği menfezler gibi malzemeler kullanılmaktadır.

Atölye Havalandırma Sistemi
Atölye Havalandırma Sistemi

Sistem kurulumunun istenen yüksek verimlilikte çalışabilmesi için eksiksiz ve profesyonel şekilde yapılması büyük önem taşır. Bu sayede sistem aktif hale getirildiğinde kullanıcı isteği dışında ara vermeden çalışabilecektir. Aynı şekilde düzenli bakımlar ile sorunsuz şekilde uzun süreler boyunca aktif olacak havalandırma sistemleri ortamda istenen hava kalitesini sağlayarak çalışanların iş sağlığına uygun şekilde çalışmasını kolay şekilde mümkün hale getirmeyi başarmaktadır.

Yorum Yap